מחקר והערכה

אודות מחקר והערכה

מטרת יחידת המחקר וההערכה היא לקדם את תרבות המחקר בקרב סגל המכללה ולתמוך בהעצמת המכללה כארגון לומד ויוצר ידע חדש על ידי:

  1. עידוד ותמיכה במורי המכללה בביצוע עבודה מחקרית המקדמת אותם בפיתוח מקצועי.
  2. חקר והערכה של תהליכים לימודיים וחברתיים, חדשנות פדגוגית, פרוייקטים, תופעות ותרבות המכללה כארגון לומד את עשייתו ומתפתח בעקבות הידע המחקרי המצטבר בו,
  3. חקר קשרי גומלין בין המכללה לבין סביבתה החינוכית העוטפת– בתי ספר שיתופיים, פרוייקטים מחוזיים, יישום הרפורמות בשדה,
  4. העצמת שיתוף הפעולה עם גורמים חיצוניים (מוסדות מחקר, חברות פיתוח) ישראליים ובינלאומיים בתחום המחקר.

 

יחידת המחקר וההערכה מקדמת פיתוח מקצועי של חברי הסגל בתחום מתודולוגיה מחקרית, יוצרת מסגרות לשיתוף פעולה בין חוקרי המכללה סביב תחומי עניין מסוימים, מארגנת פעילויות ואירועים שנועדים לחילופי ניסיון ותוצרי המחקר של חברי הסגל, יוזמת שיתופי פעולה עם חוקרים ממוסדות חינוך ישראליים ובינלאומיים, מובילה פרויקטים מחקריים מכללתיים ובינלאומיים.

 

ארגון כנסים

החל משנת תשע"ב מארגנת יחידת המחקר וההערכה את הכנס השנתי "תטה לבך לתבונה – מעגלי מחקר במכללת קיי". מטרתו של הכנס היא לשמש במה לפעילות המחקרית במכללת קיי , והוא נועד לקהילת ההוראה והחינוך: סגל המכללה והסטודנטים, חברי סגל ממוסדות אחרים להכשרת מורים בארץ, מורים ומנהלים מבתי ספר במחוז הדרום ואנשי משרד החינוך, וכן חברות וקהילות של אנשים המעורבים בחינוך ובהכשרת מורים. בשנת תשע"ב השתתפו בכנס 61 מציגים וכ-150 משתתפים (למידע על הכנס 2012). בשנת תשע"ג מקיימת יחידת המחקר את הכנס השני ביום שני 18 במרס 2013 (לקול קורא של הכנס). כנס זה יכיל מעגל מחקר חדש המוקדש לחקר הספורט. המעגל מיועד לחברי הסגל של מכללת קיי, לחוקרים מכל הארץ ולסטודנטים מן החינוך הגופני.

 

הובלת מחקרים במכללה ויצירת מסגרות לשיתוף פעולה

ביוזמתה של יחידת המחקר וההערכה התגבשו שתי רשתות מחקר בהן משתתפים חוקרים מתוכניות והתמחויות שונות. רשת אחת חוקרת את תהליכי יזום, הובלה והפצה של חדשנות פדגוגית במכללה הבאה לידי ביטוי בשילוב הגישה של למידה מבוססת פרויקטים בהוראת הקורסים. למידע נוסף.

רשת שנייה שמכילה 6 חוקרים מהמגזרים הבדואי והיהודי חוקרת את השפעת המכללה על העצמת האישה הבדואית. למידע נוסף. מסגרת רשת המחקר מאפשרת שיתוף בידע ובמידע, דיון ומשוב ביקורתי תוך מתן תמיכה ועידוד לשותפים בה. חברי הרשת מגישים יחד הצעות מחקר לקרנות מחקר ומגישים הצעות להצגות בכנסים.

 

הובלת מחקרים בינמכללתיים

בעידן הגלובליזציה מוסדות חינוך והכשרת מורים שואפים ליצור קשר עם עמיתים ממוסדות אחרים וכך להתחדש ולהיחשף למגמות חדשים בתחום. יחידת המחקר  וההערכה משתפת פעולה עם חוקרים במוסדות להכשרת מורים בישראל ובעולם.

 

חברי יחידת המחקר וההערכה משתתפים במחקר בינמכללתי "התאמת המכללות לחינוך במאה ה-21: תכנון, יישום והערכה" שנערך על ידי רשת מחקר "טכנולוגיות מידע במכללות לחינוך" בשיתוף עם שש מכללות לחינוך בישראל וחוקרות מאוסטרליה ורוסיה (לפרטים). מחקר זה נערך בחסות של מינהל להכשרת עובדי הוראה במשרד החינוך ורשות המחקר של מכון מופ"ת.

 

בשנת תשע"ב התארח במכללה פרופ' וואלטר אלן מאוניברסיטת קליפורניה בארצות הברית. בעקבות הקשר המקצועי שהתפתח במהלך ביקורו נוסדה רשת מחקר חדשה בחסות רשות המחקר של מכון מופ"ת ושתי חברות הסגל לוקחות חלק פעיל במחקר הרשתי. פרופ' ענת קינן מרכזת את הרשת וד"ר חיה קפלן משמשת חברת הרשת.

הובלת פרויקטים בינלאומיים

יחידת המחקר משתתפת בפרויקט בינלאומי הנתמך על ידי הקרן TEMPUS של האיחוד האירופאי. שם הפרויקט IRIS – Fostering Academic International Relations in Israeli Colleges to promote education, research and innovation. מטרת הפרויקט היא להעצים מכללות אקדמיות בישראל על ידי טיפוח קשרים עם מוסדות להשכלה גבוהה בינלאומיים בתחום חינוך, מחקר וחדשנות. בפרויקט משתתפים 15 מוסדות מהם 7 מוסדות ישראליים ו-8 במדינות האירופה (לפרטים נוספים).

הפצת מידע משמעותי בענייני המחקר

יחידת המחקר וההערכה מספקת לחברי הסגל עדכונים על אירועים משמעותיים בישראל ובעולם – כנסים, ימי עיון ומפגשי למידה. כמו כן, היא מפיצה מידע על קולות קוראים להגשת הצעות לקרנות מחקר וכתבי עת מדעיים.

חשיפה לפרסומי הסגל

יחידת המחקר וההערכה מארגנת תערוכות ספרים פרי עתם של חברי הסגל וספר תקצירי המאמרים שפורסמו בכתבי עת מדעים.

ערוץ היוטיוב

לפניכם קישור אל ערוץ היוטיוב של יחידת המחקר והערכה

בערוץ תוכלו למצוא מגוון רחב של הרצאות וכנסים שאירגנה יחידת המחקר

כמו כן ניתן למצוא בו סרטונים רבים בנושא שימוש בכלים דיגיטליים לצורכי מחקר.

 

פרופ' שמיר יונה – המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים / רקטור

משרד: 08-8608976

גילה אביטל – מזכירת רקטור 
דוא"ל יחידת מחקר והערכה: rsrch_dept@kaye.ac.il
טל: 08-6402752
חדר 106, בניין ראשי

לשיחה עם יועץ, השאר פרטיך וניצור קשר בהקדם
דילוג לתוכן